PRAVI RAZLOG ZAŠTO JE VAŠA KOSA OŠTEĆENA (I ŠTO UČINITI U VEZI S TIM)
Ruj 06, 2023Ako ste ikada izašli iz salona osjećajući se kao na fotografiji "poslije" u montaži šminke, onda znate kako vam nova frizura ili boja mogu podići samopouzdanje. Ali usluge salona također mogu ostaviti vašu kosu suhom, oštećenom ili ugroženom—posebno ako zanemarite slijediti upute svog stilista za naknadnu njegu.
Evo nekoliko načina na koje usluge poput bojanja kose, ekstenzija i kemijskih tretmana mogu oštetiti vašu kosu…i što možete učiniti u vezi s tim.
Uzrok štete #1: Ekstenzije za kosu
Ekstenzije vam omogućuju da dobijete punije, duže pramenove u nekoliko sati, a raskošni rezultati mogu trajati tjednima ili mjesecima. Ali ekstenzije također mogu uzrokovati lomljenje vaše prirodne kose, pretjerano ispadanje, au nekim slučajevima čak i trajno ispadanje kose.
Sve vrste ekstenzija uzrokuju stres za kosu i vlasište, iako su neke metode štetnije od drugih. Tape-in ekstenzije mogu biti posebno teške za vašu kosu zahvaljujući toplini i kemijskom ljepilu potrebnom za njihovu ugradnju. Uz ušivene ekstenzije ili tkanja, vaša prirodna kosa mora biti čvrsto upletena, što stvara napetost na vašem tjemenu. Mikro kuglice ili ručno vezani ekstenzije često se smatraju manje štetnima, ali težina ekstenzija može povući vašu prirodnu kosu, opterećivati vaše pramenove i uzrokovati nelagodu.
Kada dođe vrijeme za uklanjanje ekstenzija, vaša će kosa izgledati i činiti se tanjom. Ispadanje kose je uobičajeno kod skidanja ekstenzija, bez obzira koju vrstu odabrali. Naša kosa prirodno ispušta između 50 i 100 pramenova dnevno, ali te se vlasi drže na mjestu dok nosite ekstenzije. S uklanjanjem, sve te dlake odjednom otpadaju. Ako ste svoje ekstenzije nosili dva mjeseca, to je približno 6000 pramenova koji će otpasti odjednom.
Kako biste smanjili oštećenje kose od ekstenzija, slijedite ove savjete:
- Održavajte svoju prirodnu kosu i vlasište zdravima. Zdrava kosa je jača kosa. Kako biste njegovali svoju kosu, koristite šampon i regenerator koji ne sadrže sulfatne deterdžente i sadrže terapeutske sastojke za njegu vaše kose i vlasišta—kao što su naš šampon za zgušnjavanje i regenerator za zgušnjavanje.
- Ne preskačite redovito održavanje. Posavjetujte se sa svojim stručnjakom za njegu kose kako biste izvršili potrebne prilagodbe svojih ekstenzija. Ekstenzije uvijek treba ukloniti stručnjaku kako bi se šteta svela na minimum.
- Pustite kosu da se oporavi. Ekstenzije nosite najviše dva do tri mjeseca, a zatim prijeđite na drugu frizuru bez ekstenzija kako biste kosu odmorili. Ako žudite za voluminoznijim izgledom, isprobajte našu pjenu za povećanje volumena koju su razvili liječnici za volumen i jačanje vaše prirodne kose.
Uzrok štete #2: Boja kose
Bojanje kose - osobito posvjetljivanje ili izbjeljivanje kose - može je oslabiti, ostavljajući je suhom, lomljivom i sklonom lomljenju. Trajne boje za kosu i izbjeljivači djeluju tako da podižu kutikulu vaše kose (preklapajući vanjski zaštitni sloj poput šindre) kako bi mogli prodrijeti kroz pramen. Ovaj proces ugrožava vašu kosu, zbog čega je vjerojatnije da će se lomiti i manje može izdržati oblikovanje toplinom.
U teškim slučajevima lomljenja, kosa može biti stanjiva jer pramenovi pucaju blizu korijena. A ako imate alergijsku reakciju na boju za kosu, mogli biste osjetiti iritaciju i oticanje vlasišta, peckanje ili svrbež nakon usluge bojanja.
Kako biste smanjili štetu od boje kose, isprobajte ove savjete:
- Postupno mijenjajte boju. Prelazak s vrlo tamne na drastično svjetliju uzrokuje najveću štetu vašoj kosi. Ako želite postati plavuša, poradite na promjeni boje tako što ćete malo posvijetliti u više posjeta u razmaku od nekoliko tjedana.
- Odaberite šampon bez sulfatnih deterdženata. Ne samo da deterdženti na bazi sulfata mogu brže izblijediti vašu boju, već mogu vašu kosu lišiti prijeko potrebne vlage. Naš šampon za zgušnjavanje ne sadrži deterdžente sulfata i sadrži biotin za podupiranje volumena i snage kose, plus pantenol za hidrataciju i poboljšanje sjaja.
- Njegujte obojenu kosu s puno vlage. Koristite masku za duboku hidrataciju kose barem jednom tjedno. Na dane pranja odaberite regenerator koji je dizajniran da optimizira zdravlje kose. Naš regenerator za zgušnjavanje sadrži protein lana koji hrani kosu i štiti je od lomljenja.
- Izbjegavajte toplinsko oblikovanje i izlaganje suncu. Ako kosu morate toplinski stilizirati, upotrijebite toplinski zaštitni sprej kako biste smanjili štetu. Kada ste na otvorenom, pokrijte kosu šeširom ili šalom.
Uzrok oštećenja #3: Kemijski tretmani
Tretmani keratinom, tretmani za trajnu kosu i tretmani za ravnanje mogu oštetiti kosu zbog uključenih kemijskih procesa. Tretmani keratinom, koji su namijenjeni zaglađivanju i ravnanju kose, često sadrže formaldehid ili sastojke koji otpuštaju formaldehid, što s vremenom može oslabiti vlas kose, što dovodi do suhoće, lomljivosti i lomljenja.
Trajne koriste kemikalije za lomljenje i restrukturiranje veza kose, što može uzrokovati suhoću, kovrčavost i gubitak elastičnosti ako se izvodi nepravilno ili pretjerano. Tretmani ravnanja kose uključuju upotrebu jakih kemikalija poput natrijevog hidroksida za promjenu strukture kose, što rezultira trajnim ili polutrajnim ravnanjem.
Ove kemikalije mogu oduzeti kosi njenu prirodnu vlažnost i proteine, što dovodi do suhoće, lomljenja i iritacije vlasišta. Općenito, ovi tretmani mogu ugroziti zdravlje i cjelovitost kose ako se ne izvode ispravno ili ako se ne poštuju odgovarajuće mjere naknadne njege.
Kako biste umanjili štetu od kemijskih tretmana kao što su keratin, trajne ili ravnanje, slijedite ove savjete:
Odaberite profesionalnog i iskusnog stilista. Odlučite se za stilista koji je specijaliziran za određeni tretman koji želite i koji ima iskustva s vašim tipom kose. Poznavat će ispravne tehnike primjene i vremena obrade.
Dajte prioritet pravilnoj naknadnoj njezi. Slijedite upute svog stilista za njegu vaše kose nakon tretmana. To može uključivati korištenje posebnih proizvoda za kosu koji su formulirani tako da budu nježni i sigurni za kemijski tretiranu kosu, izbjegavanje pretjeranog toplinskog stiliziranja i redovito vlaženje i hranjenje vaše kose dubinskim tretmanima.
Vodite računa o učestalosti i preklapanju tretmana. Izbjegavajte pretjeranu obradu kose pravilnim razmakom između tretmana. Za trajnu ili ravnanje, ključno je ne preklapati prethodno tretiranu kosu, jer to može dovesti do pretjeranog oštećenja i oslabiti pramenove kose. Posavjetujte se sa svojim stilistom kako biste odredili odgovarajući vremenski okvir za ponavljanje tretmana na temelju stanja vaše kose.