Natrag Pore u  trudnoći

Pore u trudnoći

 

Trudnoća je za svaku ženu vrlo uzbudljiv period, ali zajedno s nošenjem novog života u utrobi, moguća je pojava mnogih promjena na vašoj koži, kosi i noktima.  Sasvim je prirodno pitati se što možete poduzeti vezano za promjene kroz koje vaše tijelo prolazi – i što može biti opasno za vašu bebu tijekom narednih 9 mjeseci. Dobro je poznato da se neki sastojci iz propisanih lijekova i iz proizvoda za njegu kože, mogu apsorbirati u tijelo kada se apliciraju na kožu. Ukoliko niste potpuno sigurni što je sigurno, a što je potrebno izbjegavati, uvijek upitajte svojeg ginekologa ili liječnika opće prakse da saznate.

Kao opće pravilo, većina blagih proizvoda za njegu kože koji su dostupni u trgovini medicinskih proizvoda ili na policama trgovina, ne sadrže visoku razinu sastojaka koje regulira Agencija za prehrambene proizvode i lijekove (FDA u SAD-u), stoga mogu biti sigurni za korištenje. To uključuje čistaće, tonike, ovlaživače, kreme za područje oko očiju, pilinge, maske, balzam za usnice, losione za tijelo, sredstva za kupanje, kreme za ruke, itd. Ali postoje određeni sastojci koje bi trebalo izbjegavati sve do poroda i do kraja dojenja.

Prema mišljenju Dr. Rachael Eckel, dermatologice iz Trinidada, člana ZO savjeta, ovo je lista sastojaka koje treba izbjegavati tijekom trudnoće i dojenja:

  • Receptom propisani Retinoidi – Retin-A, Accutane, Differin, Tazorac, itd.
  • Retinol
  • Beta hidroksi kiselina/Salicilna kiselina
  • Benzoil peroksid
  • Hidrokinon

Naravno, to ne znači da ne trebate više voditi računa o izgledu svoje kože za vrijeme trudnoće, samo je potrebno da privremeno promijenite i prilagodite vaš uobičajeni režim njege kože protiv starenja i protiv nastanka akni. “Umjesto korištenja proizvoda baziranih na vitaminu A, prijeđite na ne-retinolsku dnevnu kremu ili serum. Proizvodi za njegu kože protiv starenja koji sadrže vitamin C, antioksidanti i  peptidi obično su sigurni za korištenje i tijekom trudnoće. Jaka SPF zaštita je također neophodna.Sunscreen + Primer SPF 30 je izvrstan odabir, jer sadrži nježnu boju s visokom zaštitom,” kaže Dr. Eckel.

Mnogim ženama tijekom prvog trimestra izbiju akne, što se kasnije smanjuje tijekom drugog trimestra. Međutim, neke žene mogu imati akne tijekom svih devet mjeseci. “Možete zamijeniti proizvode na bazi benzoil peroksida i beta hidroksi kiseline formulama s glikolnom ili mliječnom kiselinom da biste spriječili izbijanje akni. Ukoliko je vaša koža upaljena ili crvena, pokušajte koristiti Calming Toner pH Balancer, umirujući tonik koji osvježava suhu, slabu kožu. On također uklanja nečistoće i uravnotežuje pH kože,” kaže ona.

Neke od promjena na koži koje se događaju za vrijeme trudnoće uključuju pigmentaciju, melasme na obrazima, bradi i gornjoj usni, prištiće, akne, rozaceu i strije. Mnoge od ovih promjena proći će same od sebe kada se hormoni vrate u normalno stanje, neke će se poboljšati, a neke će ostati. Najbolji savjet je da dogovorite pregled kod dermatologa kada budete spremni za pregled kože nakon trudnoće. Vaš dermatolog može vam dati savjete vezano uz preparate koji se izdaju na recept, 

 
Pronađi specijaliziranu ZO® ordinaciju